Audyt SEO – co to jest i jak przebiega?

Każdy potencjalny klient, który prowadzi własną stronę internetową, słyszał już nie raz o audycie SEO i wie mniej więcej, co to jest. W praktyce wygląda to jednak znacznie inaczej – mało który z nich widział analizę SEO na własne oczy. Dlatego też wielu potencjalnym klientom ciężko , jak będzie wyglądał. Warto także dodać, że kupują oni tak naprawdę kota. Żadna profesjonalna i szanująca się agencja SEO nie pokazuje wykonanych audytów. Spowodowane to jest przede wszystkim umową poufności, a także byciem fair wobec klienta, który wcześniej wydał pieniądze na przeprowadzenie audytu SEO.

Co to jest audyt SEO?

Audyt SEO wygląda jak raport, w którym zawarte są błędy optymalizacyjne sklepu internetowego lub konkretnego serwisu, wraz z poprawkami, które warto byłoby nanieść. Podstawowym celem analizy SEO jest poprawa czytelności oraz zgodności kodu dla robotów wyszukiwarek. Działania te mają pośrednio wpłynąć na widoczność danej witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Wszystkie poprawki, jakie są rekomendowane przez agencję, opierają się na najnowszych trendach i wytycznych wyszukiwarek internetowych. Nie ma jednak złudzeń co do tego, że najważniejszą z nich jest Google, a możliwość zaistnienia na pierwszej stronie wyszukiwań przynosi ogromne korzyści dla strony internetowej, jak i jej właściciela.

Konkretniej rzecz ujmując klient, który zleca audyt SEO, otrzymuje po jego wykonaniu w pliku PDF analizę. W niej zawarte są wszystkie błędy napotkane na stronie oraz informacje jak je poprawić. Przy mniejszych i prostszych witrynach jest to raport składający się z około 20 stron. Przy bardziej rozbudowanych stronach www może on się składać nawet z 50 stron A4.

Co zawiera audyt SEO?

Każdy audyt SEO różni się od siebie, chociażby dlatego, że bardzo trudno jest znaleźć dwa identyczne serwisy internetowe. Oczywiste jest jednak, że większość agencji SEO ma swój szablon, którego celem jest przyspieszenie prac. W analizie najważniejsze są konkrety, a więc najczęściej zawiera ona informacje, co jest źle i jak to poprawić.

Cała estetyczna otoczka dokumentu nie jest zbyt istotna. Wszystko dlatego, że wprowadzaniem poprawek zajmie się z pewnością programista, który będzie bazować na konkretnych informacjach. Co więc zawiera audyt SEO? W każdym raporcie nie może zabraknąć podstawowych wytycznych, czyli:

  • ustawienia adresów kanonicznych
  • poprawnego budowania adresu URL
  • doboru odpowiednich tytułów i opisów podstron
  • rozmieszczenia nagłówków H
  • ustawienia przekierowań wewnątrz strony
  • badania szybkości ładowania strony
  • komend dla robotów wyszukiwarek

Należy pamiętać, że każda agencja SEO podchodzi indywidualnie do każdego klienta, przy zachowaniu własnych procedur. Dlatego też wytyczne mogą się zmieniać.

Jakie efekty przynosi optymalizacja po audycie SEO?

Pierwsze efekty naniesionych poprawek widoczne są stosunkowo szybko. Wszystko jednak zależy w głównej mierze od tego, jak inwazyjne były to poprawki i ile czasu zajęło ich wprowadzanie. Do przykładowych efektów optymalizacji można zaliczyć:

  • przyspieszenie ładowania strony www
  • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe
  • lepsza widoczność na długi ogon

Ile kosztuje audyt SEO?

Koszt usługi, jaką jest wykonanie audytu SEO, zależny jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania prac, na który składa się między innymi wielkość witryny, a raczej jej budowa. Im strona jest bardziej rozbudowana, tym więcej czasu trzeba przy niej spędzić, a to przekłada się na wyższą cenę wykonania analizy. Dla przykładu można podać, że analiza strony wizytówki, to przeważnie koszt rzędu kilkuset złotych, natomiast przeprowadzenie audytu SEO na dużych serwisach i sklepach internetowych, to wydatek nawet kilku tysięcy złotych.

Warto również dodać, że wykonanie audytu SEO to niezależna usługa, która wykonywana jest oddzielnie. Nie oznacza to wcale, że w ramach kompleksowej obsługi SEO klient nie może na nią liczyć. Owszem, może, ale raczej z uwzględnieniem drobnych rabatów. Fakt jest taki, że dobry audyt SEO musi kosztować. Należy jednak zwrócić uwagę na tak zwane audyty za darmo, zawierające się w umowie pozycjonowania. Nie jest to w dużej mierze usługa profesjonalna i rzetelna, choć kusi perspektywą zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy. Dlatego też lepiej nie oszczędzać na niej i spożytkować finanse na konkretną analizę strony.