Ile kosztuje dobra strona internetowa?

W dobie Internetu niezbędne dla każdego biznesu jest posiadanie własnej strony www. Nie ma znaczenia, czy jest to mniejszy sklep, czy ogromna firma. Dziś handel prowadzi się praktycznie wszystkimi dostępnymi kanałami. Wiele osób jednak zastanawia się ile kosztuje stworzenie witryny internetowej, co wpływa na jej koszt i komu zlecić jej zrobienie.

  1. Co wpływa na koszt stworzenia strony internetowej?
  2. Freelancer czy agencja – komu zlecić stworzenie strony internetowej?
  3. Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Co wpływa na koszt stworzenia strony internetowej?

Nie da się jednoznacznie określić ile będzie kosztować strona internetowa. Wpływ na cenę ma wiele czynników, które uzależnione są w głównej mierze od wymagań klienta. Z pewnością jednym z wielu aspektów rzutujących na koszt stworzenia witryny jest czas realizacji zlecenia. Zazwyczaj wynagrodzenie grafików, czy też programistów wyliczane jest na podstawie stawki godzinowej za ich pracę. Jak nie trudno więc się domyślić – im projekt będzie bardziej skomplikowany, tym pochłonie więcej czasu, a w konsekwencji koszt stworzenia witryny będzie większy.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest wspomniane skomplikowanie strony. Chodzi tu głównie o zamieszczanie różnych technologii na stronie oraz zwiększeniu przy tym jej funkcjonalności. Do zebrania tego w jedną całość niezbędne jest więc posiadanie odpowiedniej wiedzy, która oczywiście też kosztuje. Wpływ na koszt strony internetowej ma także ilość osób zaangażowanych w projekt. Cena wzrasta proporcjonalnie do wielkości zespołu pracującego przy budowie witryny. Jeśli wymaga ona specjalnego opracowania graficznego, wcielenia w kod strony innowacyjnych rozwiązań oraz funkcji, niezbędne będzie dobranie większego zespołu specjalistów, co przełoży się na wyższy koszt strony.

Freelancer czy agencja – komu zlecić stworzenie strony internetowej?

Zlecenie stworzenia strony internetowej agencji w większości przypadków okazuje się lepszym i korzystniejszym finansowo rozwiązaniem niż skorzystanie z usług freelancera. Dlaczego? Wyspecjalizowane firmy posiadają w swoich szeregach wielu pracowników, którym mogą zostać przydzielone kolejne etapy tworzenia witryny. W przypadku freelancerów jest tak, że działają oni zarówno jako front-end developer, grafik, jak i projektant w jednym. To sprawia, że po drodze można również napotkać kilka problemów związanych z pracami nad stroną.

Ponadto osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych często mają ograniczone możliwości czasowe ze względu na pracę nad kilkoma projektami. To sprawia, że czas realizacji zlecenie jest znacznie dłuższy. Decydując się więc na agencję klient ma pewność, że zostanie ona stworzona według zaleceń i wymagań, a jeśli tak się nie stanie ma możliwości złożyć stosowną reklamację.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Koszt stworzenia strony internetowej jak widać jest złożony i wpływ na jej cenę ma wiele czynników. Warto jednak wspomnieć, że każda profesjonalna agencja, zanim podejmie się zlecenia przeprowadzi wywiad z klientem na temat jego budżetu, funkcjonalności strony, a także możliwości obcięcia kosztów jej stworzenia. Kwota będzie także zależna od jakości serwisu, im bardziej złożony, tym większy koszt jej zrobienia. Najtaniej więc prezentują się wizytówki.

Istnieje również możliwość stworzenia witryny samemu przy pomocy kreatorów. Trzeba jednak wiedzieć, że ich możliwości są znacznie ograniczone i nie ma dostępu do wielu funkcji. Ponadto wszystkim trzeba zająć się samemu, a to nie tylko pochłonie wiele czasu, ale także może przysporzyć wielu problemów z powodu braku odpowiedniej wiedzy.

Można jednak w mocno uproszczony sposób określić widełki cenowe za strony internetowe. Profesjonalna witryna dla firmy, ale bez nowoczesnych rozwiązań i technologii kosztuje w granicach dwóch tysięcy złotych, natomiast jej mocno rozbudowana wersja może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.